top of page

Techniki laboratoryjne

Podstawy pracy w laboratorium chemii nieorganicznej

Zasady BHP

 

Praca w każdym laboratorium chemicznym wymaga dużej uwagi i ostrożności, a także sumiennego przestrzegania przepisów porządkowych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również zasad przeciwpożrowych. Praca w laboratorium nie musi być bowiem połączona z niebezpieczeństwem (chociaż potencjalnie ono istnieje) jeśli zachowuje się podstawowe środki ostrożności i gdy kieruje się zdrowym rozsądkiem i pracuje z rozwagą.

Ćwiczenie 1. Podstawowe czynności laboratoryjne

strącanie osadów, sączenie, krystalizacja

 

Materiały do pierwszych zajęć laboratoryjnych

Ćwiczenie 2. Reakcje redoks
reakcje utleniania i redukcji

 

Materiały do drugich zajęć​

     „Techniki laboratoryjne z chemii nieorganicznej" są przeznaczone dla studentów studiów stacjonarnych I stopnia technologii chemicznej, realizujących przedmiot Techniki laboratoryjne na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej i składają się z pięciu zasadniczych działów, obejmujących ćwiczenia z zakresu podstawowych czynności laboratoryjnych.
     Zasadniczym celem ćwiczeń z jest zapoznanie studenta z metodami pracy laboratoryjnej z różnymi grupami związków i typami reakcji, w celu nauczenia studenta podstawowych technik laboratoryjnych w trakcie praktycznego wykonywania ćwiczeń. Ogólna koncepcja realizacji tego celu uwzględnia zarówno zapoznanie się studentów z podstawami teoretycznymi ujętymi w formie zagadnień obowiązujących na kolokwium, a także z zadaniami obliczenowymi powiązanymi z danymi zagadnieniami i wreszcie z samymi metodami preparatyki określonych związków, ich identyfikacją, czy opisem podstawowych właściwości.

bottom of page